Sportem k trvalé invaliditě?

  • Rubriky příspěvkuReference

Dnes je mi přes 61 let. Od klukovských let jsem intenzivně sportoval. Po návratu z vojny jsem si zvyknul denně kondičně běhat. Tohle jsem dělal pro svou fyzickou kondici, a taky pro žízeň (jsem totiž pivařem). V roce 1984 jsem měl s pravým kolenem první potíže, kdy jsem si ho při tréninku zranil. Po návratu z vojny jsem si zvyknul denně kondičně běhat. Denní běh netrval dlouho, tak 35 až 45 minut v lesním terénu a to vždy brzo ráno, nebo večer po práci. Tedy žádné vytrvalostní běhy, zato pohyb každý den bez ohledu zda jsem měl nebo neměl trénink. Takhle to trvalo do mých 55 let. Do této doby se mi postupně zhoršovala hybnost obou kolen, zejména pravého. S tímto narůstajícím neduhem jsem utlumoval závodní basketbal a začal ho provozovat jen rekreačně. V 55 letech jsem přestal i kondičně běhat, kvůli potížím s pravým kolenem. To jsem už kulhal i při normální chůzi, po zátěži jen pajdal. V 56 letech jsem navštívil ortopeda. Ten mi prohlédnul obě kolena a řekl, že jsou tak opotřebovaná, už téměř bez chrupavek, a že bych zaprvé měl změnit i svůj rekreační sport a zadruhé bych si měl zavčas začít zařizovat operaci, výměnu pravého kolena za implantát.

Tehdy jsem si řekl, že pokud dojdu na svých nohou na sociální zařízení, tak žádnou operaci – výměnu kolene – nebudu vůbec uvažovat. A tak jsem si pajdal další čtyři roky jen svůj hobby basketbal, samozřejmě už bez kondičního běhání. Po schodech (hlavně dolů) už jsem nechodil důstojně, ani když mě mohla vidět mladá děvčata.

Po šedesátce mi byl kamarádem doporučen Li a jeho akupresura. Začal jsem k Li-mu chodit dvakrát týdně. Každé sezení v délce cca 45 minut sestávalo z fáze akupresury po celém těle. Cílem bylo přesměrovat tok krve tak, aby podpořil růst chrupavek v kolenou a z fáze kdy mi Li rozhýbával ztuhlé koleno tak, aby to pravé bylo stejně hybné jako to lepší levé. Paralelně mi Li léčí akupresurou Achillovy šlachy, které jsou ve střední části opuchlé a po zátěži bolestivé. Nyní Li-ho navštěvuji jedenkrát za čtrnáct dnů, říkám tomu servis. Kromě klasické akupresury mě Li rovná a natahuje šlachy kolem postiženého kolene. Dnes vím, že jejich správná poloha v těle je důležitější než masa chrupavky v koleně.

Dnes, po 15 měsících léčení u Li-ho mohu potvrdit, že chodím jako v pětačtyřiceti letech. Nemám už ambici sportovat závodně, roky jsou roky. Mohu však potvrdit a podepsat, že se můj pohybový projev zlepšil. Neberu žádné léky, kromě zdravotního servisu s Li-m pokaždé dobře poklábosím, takže ve spolupráci s Li-m hodlám pokračovat.

Ve Velkých Karlovicích v úterý 6.12.2017.

M. Bačák